Wygodny wyłącznik oświetlenia kabiny.
Zwiń
X
-
Wygodny wyłącznik oświetlenia kabiny.
Włączanie i wyłączanie oświetlenia kabiny za pomocą wyłącznika w lampie sufitowej jest bardzo nie wygodne, a w czasie jazdy, nawet niebezpieczne, gdyż trzeba odwrócić głowę do góry, i szukać tego wyłącznika. Dla tego postanowiłem dobudować dodatkowy wyłącznik na pulpicie.
Dzięki temu, że do układu dodatkowego wyłącznika została wprowadzona dioda separująca, nie występuje kolizja z istniejącym wyłącznikiem w lampie sufitowej, oraz, co ważniejsze, brak kolizji z automatem oświetleniowym. Dodatkowy wyłącznik nie ma wpływu na automat światła, i nie może spowodować jego uszkodzenia, czy wadliwego działania.
Sposób podłączenia wyłącznika i diody jest pokazany na schemacie, oraz na fotografiach. Dioda powinna mieć obciążalność co najmniej 3A (lepiej, gdy będzie większa, np.8÷10A), gdyż przez nią płynie prąd żarówek oświetlenia, gdy są otwarte drzwi. Dioda może się lekko grzać, ale tylko tak, żeby można było utrzymać w palcach. Gdy grzeje się mocniej (zależy od typu diody), należy na diodę nałożyć radiatorek, np. ze zwiniętej w rurkę blaszki.
Wyłącznik posiada podświetlenie zieloną diodą LED, oraz kontrolkę włączenia, żółta dioda LED. Kontrolka włączenia jest bardzo dobrze widoczna nawet w słońcu, i przydaje się, gdy włącznik zostanie przypadkowo włączony w dzień. Świecąca lampa może być wtedy nie zauważona. Podświetlenie wyłącznika jest włączane za pomocą czujnika nacisku w fotelu kierowcy (może być i pasażera), i jest czynne cały czas, gdy zajęte miejsce w fotelu.
Czujnik nacisku jest tutaj:
Natężenie podświetlenia jest tak dobrane rezystorem R1, że w dzień jest nie widoczne (słabo widoczne). Rezystor R1 trzeba dobrać taki, aby podświetlenie było optymalne w nocy.
Rezystor R3, zamontowany bezpośrednio w przewodzie, w pobliżu podłączenia do +12V (z wyłącznika awaryjnego), służy jako zabezpieczenie na wypadek zwarcia. Dzięki niemu , w przypadku zwarcia nic się nie stanie, nawet nie spali się bezpiecznik.
Kontrolka włączenia dołączana jest dodatkową sekcją S2 wyłącznika. Dwusekcyjny wyłącznik, to wyłącznik sieciowy telewizora. Jest umieszczony w samodzielnie zrobionej, pudełkowej obudowie, podobnej do wyłącznika ogrzewania tylnej szyby. Jako klawisz, wykorzystana została zaślepka z pulpitu.
Gdyby ktoś zrezygnował z podświetlenia i kontrolki włączenia, można pominąć wszystko co jest na schemacie poniżej czerwonej, przerywanej linii. Wtedy wystarczy tylko zamontować diodę, poprowadzić dwa przewody w dowolne miejsce, i zamontować dowolny, jednosekcyjny wyłącznik, tam, gdzie pasuje.
Przewody od lampy sufitowej można przeciągnąć bez zdejmowania plastyków, za pomocą sztywnego drutu. Trzeba jedynie wymontować schowek przed pasażerem.Załączone pliki- kompletny_wycznik_widok_z_boku_164.jpg (153,2 KB, 2553 odsłon)
- kompletny_wycznik_widok_z_gry_178.jpg (185,0 KB, 2553 odsłon)
- dwusekcyjny_wycznik_269.jpg (69,2 KB, 2553 odsłon)
- podczenie_wtyczki_do_lampy_242.jpg (196,6 KB, 2553 odsłon)
- dioda_oraz_dodatkowe_gniazdo_233.jpg (195,0 KB, 2553 odsłon)
- kontrolka_wczenia_158.jpg (132,8 KB, 2553 odsłon)
- wycznik_zamontowany_819.jpg (138,6 KB, 2553 odsłon)
- schemat_wycznika_113.jpg (172,2 KB, 2553 odsłon)
-
patęcik fajnyqrde jak ja dawno kaseciaka nie widziałem :diabelski_usmiech -sorki ale nie mogłem sie powstrzymać :P
-----1.9TDI ASV --StrEet DeMoN----- <--ZaPrAsZaM
Komentarz
-
Komentarz